Mařena a Honza Chrž na cestě směr východ poslední 4.díl

Mařena a Honza Chrž na cestě směr východ poslední 4.díl

S omluvou Markovi a Honzovy, vkládám poslední 4. část parádního cestopisu. Trochu se spožděním ale přeci a i s fotkama.

Od jezera Balchaš pokračujeme dál na Karaghandu na jejímž okraji vidíme vedle silnice velký "autorinok", což jevlastně velká motoburza + autobazar a také mnoho stánků s jídlem, který fungujekaždý den kromě pondělka, to mají sanitární den.

Neodoláme a jdem se tam podívat.  Výběr věcí mají neskutečný, na auta a čínský motorky se tam dákoupit snad úplně všechno. Když to celé projdeme dostáváme hlad a tak míříme k občerstvení. Majitelé stánků se o nás málem poprali.

Nacpali jsme si břicha a pokračujem dál na město Astana (nynější hlavní město Kazachstánu). To však objíždíme po obchvatu, takže z jeho nových moderních budov jsme bohužel žádnou neviděli, zato jsme však určitě ušetřili 2-3 hodiny popojíždění centrem.

Když jsme se konečně vymotali na tu naší správnou výpadovku na město Kostanaj v dálce před námi je úplně černo a za pár minut už prší. Asi po 15km zajíždíme k opuštěné benzínce a déšť ještě zesiluje. Čekáme tedy pod střechou a večeříme.

Asi po 2 hodinách je jasné, že dnes pršet nepřestane a tak tady zůstáváme i na noc. Stavíme stany přímo pod střechou, tam co bývali stojany. Prší téměř celounoc, ale my ráno balíme v suchu. Tohle se nám fakt povedlo.

Ve městě Kostanaj ještě zajíždíme na tržnici a dokupujeme ještě pár dárků domů a potom už směr ruské hranice na které nám zbývá ještě asi 170km. Těsně před hranicema ještě doplňujeme nádrže a kanistry benzínem, protože tady je za 14Kč a v  Rusku už za 18Kč/litr.

Hranice v pohodě, nezdrželi jsme se ani celou hodinu.Za námi už zase prší a tak rychle mizíme do ruského vnitrozemí směr Čeljabinsk.

Asi 10 km za ním Honza nejede, zastavuji a čekám, myslím si, že něco fotí. Za nějakou chvíli je mi to už ale divný, tak se vracím. Honza je ohnutej pod motorkou a hlásí mi, že nejdou řadit rychlosti. Má rozlomený kloubek na táhle mezi řadicí pákou a převodovkou. Náhradní nemáme, tak to provizorně opravujem vázacímdrátem. Řadit jde, tak se domlouváme, že dnes ještě nějakých 100km dojedem a zítra ho budeme shánět v Jekatěrinburgu.

Ráno už bloudíme Jekatěrinburgem a zkoušime všechny možné obchody. Autodíly,motoshopy i obchody s dílama na ruské Kamazy. Nakonec se na nás přece jen štěstí usměje a jeden kloubek seženem. Zachvíly už je namontovaný a mažeme dál na Perm.

Někde kolem Permu Honzovi vytekly na NTX oba zadní tlumiče, domů to máme ještě asi přes 4 000 km a tak doufáme,že kloub kardanu to permanentní houpání vydrží.

Zhruba na půl cesty mezi Permem a Kazaní je město Iževsk. Zde se vyrábělynejen motocykly IŽ (jejich výroba už bohužel zkončila), ale hlavně proslulý samopal AK-47 Kalašnikov. Cestou se dozvídáme, že tam mají muzeum Kalašnikova a tak se domlouváme, že ho musíme navštívit. Asi na dvě zeptání stojíme před muzeem.Je tam k vidění mnoho prototipů i různých provedení AK-47 včetně všech možných ocenění a vyznamenání, které obdržel M. T. Kalašnikov (letos mu bude 92 let). Mařena se taky nechal vyfotit se samopalem v ruce u Kalašnikova portrétu. Vmuzeu je i expozice části výrobků zhotovených zde pro ruský vesmírný program, mimo jiné i černá skříňka (ve skutečnosti zelená) z ruského raketoplánu Buran.

Zhruba 200 km před Moskvou měníme ještě směr a jedeme na sever do města SanktPetěrburg (pro pamětníky socialistických časů Leningrad). Cestou tam projíždíme Jaroslavl, Vologdu, Čerepovec. Kousek za ním míjíme několik cedulí, které upozorňují na možný výskyt losů na silnici, žádného však bohužel nevidíme.

Poslední noc před Petěrburgem spíme u Ladožského jezera. Za války, během blokády Leningradu německými vojsky, dopravovali rusové přes zamrzlé jezero potraviny do města. Ráno vstáváme hodně brzy, už někdy kolem 6 hodiny, a vyrážíme doPetěrburgu. Cestou ještě míjíme muzeum blokády, bohužel je brzy a má ještě zavřeno. Kolem 8 hodiny jsme už konečně v centru. Koupili jsme i mapu města pro snažší orientaci.

První místo které chceme vidět je křižník Aurora. Je trvale zakotvena na hlavním kanálu a každý den je volně přístupná všem turistům a tedy i nám.

Další místo které nás zajímá je zimní palác, bývalé sídlo ruského cara. Máme na prohlídku města vyhrazený celý den a tak se tu prostě binkáme. Mařena si také zaplatil projížďku s výkladem po vodních kanálech města (500 rublů =316Kč).

Odpoledne už Petěrburg opouštíme a jedeme ještě najít a omrknout carskoje selo (jedno z carských sídel v okolí města). Opět se musíme  několikrátptát, ale hledání se vyplatí, je to opravdu krásná podívaná.

Poslední noc na ruském území trávíme asi 50 km před rusko - estonskými hranicemi. Ráno na hranicích pohoda, jen asi 20 minut zdržení a už jsme zpět v Evropské unii. Tady benzín už 1.22 euro za litr - to je ale hnus. Jednou tolik než vRusku.

Pokračujem dál na hlavní město Talin, tady ještě zajíždíme k Baltskému moři a prohlídnout si přístav. Odtud už na jih směr Riga (hl. město Lotyšska),dále Kaunas (Litva), Warszawu a kus před Wroclawí spíme poslední noc ve stanech před domovem. Během dne nám párkrát krátce sprchlo.

Poslední ráno také balíme stany v dešti, ale nám to už nevadí, protože sušit budema už doma. Hranice doČech přejíždíme u Náchoda, pak Hradec, Praha a už stojíme u Honzy doma v Rokycanech.

Nezbytná cílová fotografie a Mařena pokračuje už sám domů do Soběšic. I na něj čekalo doma pěkné přivítání se slavobránou.

To je tak zhruba asi vše.

Najeli jsme tedy celkem 16 530 km, cesta nám trvala 5 týdnů a projeli jsme 10 států (Slovensko, Maďarsko, Ukrajina, Rusko,Kazachstán,Kyrgyzstán, Estonsko, Lotyšsko, Litva, Polsko).

Marek Klásek a Honza Chrž


Fotogalerie k článku

Burza
autorinok
Tanky obránců Leningradu
Na tomto místě byla prolomena blokáda
museum Kalašnikova
s Kalašnikovem u Kalašnikova
Čestné uznání Kalašnikovi
Strva prvních kosmonautů
zelená skříňka raketoplánu Buran
mařenovo nové kámaradky
Pěkná ...
Prasklý kloubek a opravený na Honzovo NTX
Carskoje selo
Carskoje selo
kopule hlavní budovy
Aurora
Aurora
Tabulka na děle
Takhle se z něj střílelo
Cílová fotka v Rokycanech


Komentáře

Napsat komentář

* Titulek:

* Vaše jméno:

* Komentář:

Captcha
* Opište kód z obrázku: