Guzzista z Chomutova

Guzzista z Chomutova

Rosťa Koch, jeden z členů čtyřtakt clubu Chomutov a jeho povídání o jeho cestě k Moto Guzzi a motocyklům jako takovým.

Ahoj, slohovka mi nikdy moc nešla, tak to zkousni asi takhle: narozen 1967, prvních třináct let života jsem motorky nepokoušel. Pak to ale začalo: první jízdy jsem absolvoval (jako asi i leckdo jiný) u dědy na jeho Jawě 555. Pionýr čili „pařez“, už tenkrát s centrálním odpružením zadního kola – kde byli tehdy Japonci?

Když jsem přibral dalších pár kilo, vyzkoušel jsem další dědův stroj – ČZ 250 Sport. To byl poválečný model, který zas pro změnu neměl zadek odpružený vůbec.

Na svůj první vlastní motocykl Jawa Mustang jsem si vydělal na brigádě. Ještě než vyjel, byl přestříkán na palmovou zeleň, na nádrž přišel rychlý pruh, vyhodil jsem filtr, nasadil punčochu, vyleštil kanálky a jedem!

Ve čtvrťáku jsem si v roce 1986 pořídil novou Jawu 638. Ještě v záruce ji vylepšila řidítka naohýbaná z AK, přistřihnul jsem blatník, vyhodil kryt řetězu, prodloužily se zadní tlumiče a v této úpravě jsem absolvoval svůj první Memoriál Karla Srpa.
Tam jsem poprvé zblízka uslyšel zvuk čtyřtaktu a nová Jawa 638 to měla spočítaný. Ještě na srazu jsem si domluvil koupi anglické klasiky Matchless G80 a hned v pondělí pak prodal Jawu přes inzerát. Byla ještě v záruce – to doma nemohli pochopit, jak můžu vyměnit skoro nový stroj za čtvrtstoletí starej kepl z roku 1961.

Pak nastalo mrtvé období, jelikož jsem narukoval na dva roky ke stavebnímu vojsku.
V roce 89 jsem se celkem v pořádku vrátil, prodal Matchlesse, koupil Nortona ES2 a začal ho dávat do originálu. No, a k tomu se koupila Kawasaki Z 400, aby bylo na čem jezdit.

Pak přišel rok 95 a Honza-Tichá-Voda pořídil MOTO GUZZI Le Mans. Nechal mě na ni sednout, nastartovat a bylo vymalováno. Bránice v krku a shánění MOTO GUZZI. Ještě ten rok jsem od Radůze přivezl MG 850 T5 v originálu. Sezónu pojezdila a začala přestavba á la California. Zvětšílo se sání, daly velký karburátory, vyhodil filtr atd., až k dnešní podobě.
Kvůli dovoleným v Rumunsku, Turecku a okolí jsem na chvíli zběhnul k Hondě Africa Twin. Zimní nudu jsem zaháněl na Jawě 350 s lodí nebo Dněpru K 750 opět s lodičkou na srazech slonů v Bavorském lese.

S MG jsem taky projel pár zemiček: nejlepší bylo asi Maroko a hned po něm Rumunsko. Jinak jezdím na pravidelné výlety do Itálie – první byl k 75. výročí fabriky v Mandellu a pak každých pět let znova.
Dovolená snů by byla Itálie, pěkně v klidu od severu k jihu se spoustou času na MG Sport 1200.

A už konec, uvidíme se v Anníně.

CIAO!


Fotogalerie k článku

Rosťa v Boněticích
Rosťa v Boněticích
Rosťa jak ho známe
Rosťa jak ho známe
Rosťova T5


Komentáře

Re: Guzzista z Chomutova
Mittwoch | 14.03.2011 19:48

Avatar

Rosťa je prostě náš kámoš,noané?

Napsat komentář

* Titulek:

* Vaše jméno:

* Komentář:

Captcha
* Opište kód z obrázku: